Shooms otroliga resa

Shooms otroliga resa är en ny film för fre yngsta eleverna

Lilla ugglan Shoom kommer till världen precis som en storm välter trädet hon bor i men sina uggleföräldrar och sitt ofödda syskon som fortfarande är ett ägg. I stormen kommer den lilla ugglefamiljen ifrån varandra och Shoom står plötsligt ensam med sitt okläckta syskon. Hon måste hitta sina föräldrar! Nu börjar en spännande resa genom den vildvuxna tropiska skogen där både snälla och farliga djur bor. Men ingenting kan stoppa Shoom. Hon är fast besluten att hitta en förälder även om det råkar vara är en alligator.
Att ensam bära, skydda och rädda sitt syskonägg från faror blir en stor utmaning för en liten uggla. Men alla faror till trots, och med hjälp varifrån man minst anar, klarar hon det. Filmen är kort, men innehållsrik, spännande bildberättad och i stora delar utan dialog.

Det finns en filmhandledning till filmen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s