till min dotter

Dokumentärfilmen Till min dotter är gjord av en kvinna som själv bor mitt i krigshärden, utan möjlighet att fly och som i fem år har låtit kameran gå, dag som natt, genom liv och död. Filmaren heter Waad Al-Khateab. Platsen är Aleppo i Syrien, där hon blir kär, gifter sig och föder en dotter. Allt medan staden bit för bit tillintetgörs, och hon och hennes man (en läkare med ett överjordiskt mod) försöker rädda så många liv de kan. Filmen är menad som ett kärleksbrev till Waads dotter Sama, för att hon en dag ska få se vad som utspelade sig i Aleppo när hon var för liten för att förstå. Belönad med 50 priser på festivaler t.ex. Bästa dokumentär (Golden Eye) i Cannes i 2019.

Citat om filmen

”Detta är en av de viktigaste filmer du kommer se i hela ditt liv. Enkelt uttryckt har det aldrig någonsin gjorts en film som denna tidigare”.  – The Times

OBS – ej lämplig för yngre barn eller känsliga personer då det förekommer många otäcka bilder på döda vuxna och barn.

Det finns en filmhandledning till filmen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s