The Peanut Butter Falcon

Zak längtar efter frihet och drömmer om att träna på den professionella wrestling-skolan, The Salt Water Redneck med sin stora idol. Zak har Downs syndrom och känner sig inte hemma på ålderdomshemmet där han bor. Uppmuntrad av sin bästa kompis bestämmer han sig för att rymma, utan pengar och nästan inga kläder. Kort därpå träffar han Tyler, en småkriminell man på flykt, som blir Zaks otippade allierade. De stretar på längs vägarna, lever livet och Zak får prova på en rad nya saker. Hack i häl är sköterskan Eleanor, som anklagas för Zaks rymning. Vad händer egentligen om hon hittar killarna?

The Peanut Butter Falcon är en film som passar från ca åk 8 och uppåt. Filmhandledning till filmen hittar du här

Filmen visades för många skolklasser som skolbio under våren 2021.

Citat om filmen

”Vad sägs om en feelgoodfilm med ett äventyr i Mark Twain-anda från producenterna bakom Little Miss Sunshine?/…/ Det här är en rolig, charmig och trivsam film som fick mig att må otroligt bra. Ett lyckopiller. Mera sånt tack!”
– Anette Hamel, Onyanserat

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s