Historiehopparna

I den animerade serien Historiehopparna för årskurs f-3, upptäcker Cleo och Klotus tvålen. Vad är tvål? Vem uppfann den? Och varför är den livsviktig för vår hälsa?
Cleo är nyfiken och gillar att ta reda på saker. Klotus är en knasig robot. Han kan ta dem tillbaka i tiden och var som helst på jorden. För att få svar på sina frågor reser kompisarna på historiska upptäcktsresor. Vi får lära oss mycket på kort tid och ha roligt på vägen!

Använd gärna till att koppla till vikten av att tvätta händerna och den kampanj som bedrivs om handhygien nu under pandemin!

Serien kopplar genom ett tvärvetenskapligt perspektiv till läroplanen i ämnena biologi och historia. Tittaren lär sig om hur virus och bakterier sprids och utplånas, hur hälsomyter och osanningar spridits genom tiderna och hur samhällen runt om i världen utvecklats med hjälp av tvål. Tittaren får även fördjupad kunskap i hur handtvätt och hygien räddar liv och skyddar mot sjukdomar.

Det finns just nu tre avsnitt som handlar om:

  1. Världens första tvål
  2. Bästa tiden! Medeltiden
  3. Världens viktigaste uppfinning

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s