Lolas väg mot havet

Lolas väg mot havet – 18-åriga Lola har rosablekt hår och bor i fosterhem. När hennes mamma plötsligt dör gör hennes pappa allt för att Lola ska missa begravningen. Två år tidigare kastade han nämligen ut henne ur deras gemensamma hem. Då var Lola fortfarande Lionel, och Lola var någon pappan inte kunde acceptera.
Moderns sista önskan var att begravas nära de omgivningar där hon växte upp, och både fadern och Lola vill uppfylla detta. Konflikten dem emellan trappas upp när de inte kommer överens om var de ska sprida mammas aska. Fast beslutna att slippa träffas hamnar de ändå i samma bil på resa mot Nordsjön och mammans sista viloplats.

Bra gestaltad och viktig historia där vi för en gångs skull får se en ung transperson i huvudrollen. Huvudskådespelerskan Mya Bollaers är Belgiens första transperson att vinna pris för mest lovande kvinnliga skådespelerska vid den nationella filmtävlingen Magritte i Belgien.

BUFF 2020: Svenska kyrkans pris för bästa ungdomsfilm, motivering:

En roadmovie som inger hopp där relationer utmanas och mötena längs vägen förändrar förutsättningarna för en oviss framtid.

BUFF 2020: Unga filmjuryns pris för bästa ungdomsfilm, motivering:

De viktiga ämnena acceptans, identitet samt stereotyper, ger ett starkt första intryck och fängslar omedelbart publiken.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s