Suffragetterna

Internationella kvinnodagen 8 mars brukar leda till att man lyfter frågor om kvinnor både i samhället i stort, men även i klassrummen i skolan. Nu är ju kvinnofrågor eller snarare frågor om jämlikhet alltid viktiga och bör lyftas med jämna mellanrum, för att frågorna ska behållas i fokus. En viktig jämlikhetsfråga som har gällt kvinnor, men även i vissa länder samhällsklass och ras, är ju rösträtten. Nu finns en ny film om suffragetternas kamp om kvinnlig röstätt i början av förra seklet.

Kvinnor har länge haft, och har i vissa sammanhang fortfarande, lägre ställning än män. I den här filmen lär vi oss om Suffragetternas kamp om kvinnlig rösträtt!
Vi lär oss hur Suffragetterna i Storbritannien bildades, och går igenom händelser som “Lermarschen” 1907 och “Svarta fredagen”. Vi tittar på hur första världskriget påverkade kvinnornas ställning. Sedan går vi igenom varför lagen om “lika rättigheter” som följde revolutionen i Frankrike inte ledde till att kvinnor fick samma rättigheter som män. Filmen går igenom hur kvinnor genom tiderna har diskriminerats och fått kämpa för lika rättigheter.

Det här är en film för elever i årskurs 7-9 när de läser ämnena historia och samhällskunskap.
Till filmen finns en handledning med bland annat diskussionsfrågor, fördjupningsuppgifter samt ett interaktivt quiz!

Citat om filmen

“Bra film som man kan välja att bygga vidare på som diskussion om rösträtt, demokrati eller kvinnorörelsen!”
– SO-lärare, högstadiet

Exempel på hur filmen kopplar till Lgr11

Centralt innehåll i ämnet historia för årskurs 7–9:

Revolutioner och framväxten av nya idéer, samhällsklasser och politiska ideologier.
Demokratisering i Sverige. Bildandet av politiska partier, nya folkrörelser, till exempel kvinnorörelsen, och kampen för allmän rösträtt för kvinnor och män. Kontinuitet och förändring i synen på kön, jämställdhet och sexualitet.
Hur historia kan användas för att förstå hur den tid som människor lever i påverkar deras villkor och värderingar.

Centralt innehåll i ämnet samhällskunskap för årskurs 7–9:

Individers och gruppers möjligheter att påverka beslut och samhällsutveckling samt hur man inom ramen för den demokratiska processen kan påverka beslut.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s