Kunskapsverket historia

Kunskapsverket historia – En poddserie med nedslag i centrala och spännande händelser främst under 1800- och 1900-talen. I varje avsnitt möter vi en person, känd eller okänd, genom vars ögon vi får ta del av historien. Dessutom innehåller programmen en insprängd faktadel samt en intervju med historieläraren Elisabeth Ennerberg.

Syftet är att genom engagerande berättelser fånga elevernas uppmärksamhet och därmed öka deras kunskap, men också att förmedla insikten att vi alla är en del av historien. Serien utgår från de centrala kunskapsmålen för  årskurs 7-9. Varje avsnitt är ca 20 minuter långt och vi får möta personer som exempelvis; Harriet Tubman, Nelson Mandela, Marie Antoinette, Florence Nightingale, Mahatma Gandhi och Alfred Nobel.

Det finns en gemensam studiehandledning till alla avsnitt som innehåller syfte, mål, läroplanskopplingar och idéer för användning.

Förutom originalserien finns följande versioner:

Andra förslag på program från UR som kopplar till historia:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s