Away

Efter ett flyghaveri färdas pojken på motorcykel över en mystisk ö. Med en fågel som följeslagare jagas de av något stort, tyst och mörkt som rör sig lunkande över ön. Den 26-åriga animatören Gints Zilbalodis har helt på egen hand skapat ett storslaget överlevnadsäventyr. Away är en film som är spännande, fascinerande, tyst och vacker i sin tv-spelslika värld. Rek. för åk 2-6

  • Kapitel 1: En förbjuden oas
  • Kapitel 2: Spegelsjön
  • Kapitel 3: Drömkällan
  • Kapitel 4: Molnhamnen

Filmen skulle ha visats på BUFF 2020 under sektionen Panorama. Lettisk, animerad, tänkvärd, symbolladdad, utan tal. Bilderna och musiken är helt tillräckliga i denna mystiska och spännande berättelse i storslagen natur. Strasbourg European Fantastic Film Festival Best animated feature – winner.

Det finns en filmhandledning med förslag på hur du kan använda filmen i din undervisning.

Kopplar främst till ämnen som Bild (bildanalys) Svenska och Religion ( identitet och livsfrågor)

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s