Tora och skogen

Bullterriern Tora nosar runt och tar med tittaren på fantastiska upptäcktsfärder in i skogen. Tillsammans med Tora får vi lära oss att hela skogen myllrar av djur och växter som är beroende av varandra och kommunicerar genom underjordiska nätverk. Träd är hem och mat under hela sina liv men också efter döden. Skogen är som en mystisk och hemlig stad för oss och för alla dess invånare. Tora och skogen skapar nyfikenhet, engagemang och kunskap hos tittaren inför den svenska skogen.

I fokus står skogens ekosystem och näringskedjor med exempel på djurs och växters samverkan. Med tydliga bilder illustreras livet i skogen.
Serien förklarar begrepp som fotosyntes, kretslopp och trädens påverkan på klimatet, och inspirerar till egna upptäcktsfärder ut i skogen. Fem korta avsnitt ca 4 minuter var.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s