Anina

Anina Yatay Salas gillar verkligen inte sitt namn. Hennes namn består av tre palindrom som alltså blir detsamma fram- och baklänges. Det är så illa att hon blir retad för det och Anina agerar utåt. En dag hamnar hon i konflikt med sin ärkefiende Yisel och rektorn utdelar en märklig bestraffning som får tillva-ron på kant… Anina är en charmig och underfundig historia med ett eget imponerande berättarspråk.

Filmen har spanskt tal och svensk text. Det finns även en version med både spanskt tal och spansk text.  Användes med fördel i undervisningen av spanska – modersmål eller moderna språk.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s