The English Alphabet

Nu finns två filmer som handlar om det engelska alfabetet.

Learn the English Alphabet– Alfabetet berättas, bokstav för bokstav, med korta meningar. Varje bokstav har ett substantiv förknippat till sig. Till exempel så visas en kort film på en boll med ett B: B is for an ball, rolling along a beach. Eleven får en rörlig bild att relatera den engelska bokstaven och ljudet till.

Tillsammans med handledning blir filmen en tacksam utgångspunkt för lärare på lågstadiet att introducera engelska språket.

ABC – The English Alphabet – Med alfabetet som utgångspunkt tränar tittaren på att lyssna på engelska. Språket är enkelt och med beskrivande ord i meningar. Därför är den lämplig för inte helt nybörjare i engelska.

Filmen tar upp vanliga vokabulär för räknetal och beskrivande ord samtidigt som det visualiseras i film. Filmen är textad på engelska så den som vill kan läsa med i filmen.

Det finns en gemensam studiehandledning till filmerna.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s