Skolstudion

I tolv avsnitt av Skolstudion diskuteras ämnen som är intressanta för skolan. Programledaren Jenny Reichwald samtalar med gäster som antingen är experter eller på annat sätt är relevanta för respektive ämne. I varje avsnitt görs också en internationell utblick. Intressant för dig som pedagog, för din fortbildning, omvärldsbevakning och utveckling.

Programmens syfte är att skapa inspiration och väcka intresse. Programserien ska kika runt hörnet på vad som händer inom en snar framtid, men också problematisera den allt snabbare digitaliseringen av skolan.

Exempel på avsnitt:

  • AI i framtidens skola
  • Är handskrivningen på utdöende?
  • Digitala lösningar och nya metoder under pandemin – vad fungerar bäst?
  • Framtidens skolbyggnad
  • 21st Century Skills – vilken plats tar de i undervisningen?
  • Ett digitaliserat idrottsämne

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s