Ella Bella Bingo

Ella Bella Bingo – Påhittiga Ella Bella bor i Soltoppen-höghusen med sin pappa och har alltid något kul på gång, Bästisen Henrik, farbror Johansson och hans nyfikna höns, äventyrliga Gunhild, tvillingarna Lisa och Lotta och den fjärtande hunden Daisy är hennes vänner. Ella Bella och Henrik leker alltid ihop. Han har aldrig varit på cirkus. Ella-Bella vill därför ordna en egen med alla vänner. Men Johnny, en cool storstadskille flyttar in i grannhuset. Han har en häftig cykel och Henrik blir imponerad. Ella Bella blir rädd att förlora Henrik och vill att han väljer mellan henne och Johnny. Men när Henrik förstår det rymmer han hemifrån. För att hitta honom tar Ella Bella hjälp av sin uppfinningsrikedom. Johnny vill också hjälpa till och barnen förstår att vänskap blir större när den delas.

En fin film om vänskapens prövningar och fördelar. Passar från förskoleklass.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s