Nu finns ytterligare 4 nya klipp om några av Sveriges fantastiska djur för de yngsta eleverna.
Gråsälen – är den största sälarten i Sverige. Den är väl anpassad för sitt liv i kalla vatten och kan dyka ned till ca 100 meters djup. Visste du att gråsälen kan samlas i grupper och sjunga så att sången hörs på långt håll?
Igelkotten -Igelkotten har ca 6 000 vassa taggar på ryggen, men magen och huvudet är bara skyddade av mjuk päls. Varje vinter går den i dvala och sover så djupt att hjärtat slår långsammare än normalt.
Kattugglan – är en speciell fågel! Den kan vrida huvudet ett halvt varv för att se bakåt – och när den flyger så hörs det knappt!
Skogsmusen – Kanske har du någon gång fått en skymt av en skogsmus, trots att den är liten och bra på att gömma sig? Det finns två arter; mindre och större skogsmus. Svansen på skogsmusen är ungefär lika lång som resten av kroppen, och den kan hoppa cirka en meter!
Sedan tidigare finns klipp om Ekorren, Haren, Älgen, Räven , Renen och Vildsvinet
Hur kopplar de till Lgr11?
Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla följande centrala innehåll i årskurs 1-3:
Året runt i naturen
– Djurs och växters livscykler och anpassningar till olika årstider.
– Djur och växter i närmiljön och hur de kan sorteras, grupperas och artbestämmas samt namn på några vanligt förekommande arter.
Till varje klipp finns klippkoll, manus, en studiehandledning och ofta ett minilektionsförslag.
Här hittar du samtliga utbildningsklipp från Eduklips
Exempel på klipp – Trailer om Kattugglan: