Odlingen

Varje vår sätter Fittja grundsärskola ihop pallkragarna på skolans innegård i Botkyrka, någon mil söder om Stockholm. Skolan driver ett odlingsprojekt och i programmen Odlingen får vi under den kommande säsongen följa hela processen från förodling fram till skörd och kompostering. På vägen fördjupar vi oss i kretsloppet och olika ämnen som hör odlingen till.

  1. Våren: Förberedelserna

    Grundsärskolans innegård förvandlats under våren. Pallkragarna satts ihop och frön som har förodlats under tidigt vår planteras och vattnas. Vi fördjupar oss i ämnen som jord, gödsel och hur går det till när frön blir växter.

  2. Efter sommarlovet: Skörden och Komposten

    Grönskan har tagit över skolans innegård. Squash, gurkor och bönor skördas och levereras till köket. Vi bekantar oss med grundläggande kunskaper i pollinering, fotosyntes och hur en kompost fungerar för att det ska bli ny jord till nästa odlingssäsong.

Programserien har främst grundsärskolan som målgrupp.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s