Algoritmer

En algoritm kan beskrivas som en slags instruktionslista som behövs för att lösa ett problem. De används till allt från satellitnavigering, nätdejter till organdonation. Programledaren Marcus du Sautoy underhåller och förklarar pedagogiskt i programmet Algoritmer- vardagens hemliga koder – hur de viktigaste av dem egentligen fungerar och hur de styr stora delar av våra liv. Hur uppstod algoritmer rent historiskt, vad använder vi dem till och vad innebär det att de nu kan programmera sig själva?

Det finns ännu ingen klar studiehandledning till programmet, men ska komma inom kort. Så klart passar i ämnet matematik, men även teknik.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s