Shakespeare

William Shakespeare är utan tvekan en av världens absolut viktigaste författare. En dramatiker som lämnat ett imponerande arv efter sig i form av pjäser såsom Hamlet, Macbeth, En midsommarnattsdröm och kärlekssagan om Romeo och Julia. Shakespeare föddes när den moderna världen så sakta började ta form. Hans födelsestad var Stratford-upon-Avon men han flyttade som vuxen till London för att göra sig en karriär som skådespelare och författare.

William Shakespeare – Världslitteraturens största dramatiker är den fascinerande berättelsen om dramatikern som myntade en av teatervärldens mest berömda rader; ”to be or not to be, that is the question”.

Tyvärr finns ännu ingen studiehandledning till programmet. Programmet passar bäst för 7-9 och gymnasiet.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s