Unge Ahmed

Unge Ahmedägnar allt mer tid åt att be, läsa Koranen, besöka moskén och imamen – till sin mammas förtret, som menar att imamen förvrider huvudet på honom. Ahmed kallar sin syster för slampa för att hon har ”tighta” kläder och sin mamma för alkoholist eftersom hon dricker vin till maten. I skolan försöker läraren Ines hjälpa honom, men hon är i Ahmeds ögon oren, eftersom hon är tillsammans med en jude. Ahmed börjar planera att döda Ines, vilket misslyckas, men Ahmed omhändertas och placeras under övervakning på en gård på landet. Ju mer tid han tillbringar där och ju mer han umgås med bondens dotter Louise, desto svårare blir det att få ihop de olika världarna.

Filmen vann priset för bästa regi i Cannes Festival 2019.

Det finns en filmhandledning till filmen , skapad av Medioteket i Stockholm.

 

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s