Amsterdam

Amsterdam är den sjunde filmen i vår serie om världens stora städer och den första om en stad i Europa.  I den här filmen gör vi ett besök i kanalernas och tulpanernas förlovade huvudstad. Amsterdams historia går tillbaka ända till 1200-talet då fiskare började dika ut området och byggde bostäder och båtskjul. Dikena blev så småningom kanaler som än idag präglar Nederländernas huvudstad. Men Amsterdam är känt för så mycket mer. Här har flera av världens stora konstnärer sett dagens ljus första gången, såsom Rembrandt och van Gogh. I Amsterdams utkanter finns också de världsberömda tulpanodlingarna som ofta förser bland annat Sverige med vårens första primörer.

Sedan tidigare har vi filmerna om:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s