Jultomtens dotter

Jultomtens dotter – på Grönland bor 12-åriga Lucia med sin mor Claudia och sin far Julius, bättre känd som Jultomten. Lucia går på International Santa’s School och hennes högsta önskan är att få bli jultomte. Men det är en önskan som inte kan uppfyllas för det är bara pojkar som kan bli jultomte. Det tycker Lucia är orättvis, men hennes far, Julius, tycker hon ska följa traditionen och bli som sin mamma. När Lucia fortsätter att protestera ger jultomteskolan henne en chans att bevisa att hon kan vara en lika bra jultomteelev som pojkarna. Hennes uppgift är att hon ska uppfylla pojken Alberts julönskan; att hans far som är drabbad av en mystisk sjukdom, återhämtar sig.

En möjlighet att snacka lite jämställdhet och få lite julstämning på köpet.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s