Lektionstips på minuten

Lektionstips på minuten är korta filmer för lärare om undervisning. Angelägna frågor besvaras på en dryg minut. Svaren grundar sig på forskning, styrdokument och beprövad erfarenhet, och är hämtade ur programserien Lärlabbet.
Lärar- och lektionstips på minuten syftar till att ge fortbildning till lärare på kort tid. Varje avsnitt svarar på en frågeställning angelägen för lärare med hjälp av forskning, styrdokument och beprövad erfarenhet. Programmet ska ge konkreta klassrumsnära tips och bidra till en bättre undervisning.
Exempel på ämnen är:
  • Hur lär man ut källkritik till förskolebarn?
  • Hur utmanar man särskilt begåvade elever?
  • Så påverkar sömnbrist dina elever
  • Att lära lågstadieelever att skriva
  • Vad har läxor för effekt?
  • Vad är ett bra grupparbete?
  • Hur kan du som lärare hinna med din arbetsdag?

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s