Djuren på Djuris

I en glänta i skogen ligger förskolan Djuris. Här går kompisarna Ull, Satsumas, Flöjt och Fiolin. De har mycket roligt tillsammans – men vänskap kan också vara svårt. Hur ska man göra när någon blir ledsen eller arg och hur kan man bli sams igen efter ett bråk? Häng med in Djuren på Djuris och se vad vännerna och pedagogen Lonnie har för sig idag!
Till serien finns även extramaterialet: Djuren på Djuris – om känslor, samt musikvideor.
Serien är kopplad till förskolans värdegrund och uppdrag och riktar sig mot de äldre barnen på förskolan. Den utgår från barns demokratiska rättigheter och syftar till att stärka barnens relationer i gruppen och ge verktyg för att hantera konflikter och reflektera över olika sorters känslor.
Programmen är tillgängliga från 29 oktober 2020.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s