Jag bor hellre i trädet

Ba-Wang är påhittig. Han kan omöjligen vara stilla och har svårt att passa in i skolans fyrkantiga mall. Både skolans rektor och Ba-Wangs pappa ser honom som ett provocerande problem. Men en lärarvikarie får upp ögonen för pojken och Ba-Wang tycker så mycket om henne att han bjuder in henne till sin hemliga trädkoja. Plötsligt finns någon som ser hans kvaliteter! Rekommenderas för åk 4-6. Den charmiga filmen handlar om den lilla kinesiske pojken Ba-Wang som upplevs som jobbig och störande i skolan och av sin pappa hemma. Han har rollen som klassens clown och svårt för att vara stilla. Men en lärarvikarie får upp ögonen för Ba-Wang, och han tycker så mycket om henne att han bjuder in henne till sin hemliga trädkoja.

Jag bor hellre i trädet är en upplyftande film om vikten av att ges rätt förutsättningar i livet. Passar från ca 9 år och uppåt, men filmen är med kinesiskt tal och svensk text och därför krävs att eleverna kan hinna med att läsa texten.

Det finns en filmhandledning till filmen, med förslag på övningar, frågor och kopplingar till Lgr11.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s