Världens vanligaste grödor

Vi lär oss om: Världens vanligaste grödor – maten vi odlar. 
En gröda är en växt vi odlar för att äta eller tillverka saker av. I den här filmen ska vi lära oss om några av de grödor som vi odlar allra mest i världen för att äta: vete, ris, majs, kassava och oljepalm. Vi kommer också att gå igenom begrepp som ax, korn, basmat, konstbevattning och växtförädling. Till sist går vi igenom några av de svårigheter som kommer med odling och hur vi kan odla mer hållbart.
En film som framför allt passar elever i åk 4-6 när de läser om miljö, människor och hållbarhetsfrågor i ämnet geografi.
Till filmen finns en handledning med bland annat diskussionsfrågor, fördjupningsuppgifter samt ett interaktivt quiz!

Kapitel:
Inledning (00:00–01:16)
Vete (01:17–03:14)
Ris (03:15–05:10)
Majs (05:11–07:08)
Kassava (07:09–08:51)
Oljepalm (08:52–10:53)
Problem och hållbart odlande (10:54–13:20)
Sammanfattning (13:21–SLUT)

Exempel på hur filmen kopplar till Lgr11

Centralt innehåll för ämnet Geografi i åk 4-6:

Jordytan och på vilka sätt den formas och förändras av människans markutnyttjande och naturens egna processer, till exempel plattektonik och erosion. Vilka konsekvenser detta får för människor och natur.
Jordens naturresurser, till exempel vatten, odlingsmark, skogar och fossila bränslen. Var på jorden olika resurser finns och vad de används till. Vattnets betydelse, dess fördelning och kretslopp.
Hur val och prioriteringar i vardagen kan påverka miljön och bidra till en hållbar utveckling.
Ojämlika levnadsvillkor i världen, till exempel olika tillgång till utbildning, hälsovård och naturresurser samt några bakomliggande orsaker till detta. Enskilda människors och organisationers arbete för att förbättra människors levnadsvillkor.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s