Les Miserables

Stéphane är en polis från Cherbourg som ansluter till polisstyrkan i Montfermeil, en förort till Paris. Hans nya kollegor Gwada och Chris använder vilka metoder som helst för att upprätthålla ordningen i området. Stéphane ser snabbt spänningarna som finns i området mellan de rivaliserande gängen. När gruppen under ett ingripande blir filmade av en drönare riskerar detta att vara gnistan till en betydligt större konflikt med konsekvenser för hela Frankrike.

Filmen är lämplig att se om man vill arbeta med Globala målet 10 – Minskad ojämlikhet. Filmen var Frankrikes bidrag till Oscar för bästa internationella långfilm och under Cannes Film Festival 2019 blev Ladj Ly, regissören, vinnare av Jury Prize

Prisbelönta Les Misérables ger en tankeväckande inblick i livet i förorterna i Paris, bara en timme från Eiffeltornet.

Titeln är hämtad från Victor Hugos berömda roman som skrevs för 150 år sedan. Som filmen visar är de problem som Hugo såg fortfarande verklighet.

Filmen har en filmhandledning som är försedd med filmklipp. Handledningen hittar du via Svenska Filminstitutets hemsida.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s