Årstiden vinter

Årstiden vinter – Snö, natur och djur, vintern är årets tuffaste tid. Kyla och snö kommer och förvandlar naturen på många sätt. En del djur anpassar sig till den vita snön och ändrar färg. Snö är något som vi ser som en självklarhet under vintern men det är också en hel vetenskap. Vad är det som gör att det snöar och inte regnar eller haglar? Är det sant att varje snökristall är unik? Hur kan det komma sig att snö finns i det varma Afrika? Snön ger också glädje med lek och vintersport. Trots att snön faller mjukt kan den också vara livsfarlig och skapa laviner. Filmen visar och förklarar hur en lavin uppstår. I svenskan finns över 50 olika ord för snö och i samiskan finns mer än 100 ord för olika slags snö.

Det finns en studiehandledning till filmen.

Exempel på hur filmen kopplar till Lgr11

Centralt innehåll för de Naturiorienterande ämnena i åk 1-3:

Årstidsväxlingar i naturen och hur man känner igen årstider. Djurs och växters livscykler och anpassningar till olika årstider.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s