Stannfåglar

På vintern flockas fåglarna vid fågelbordet. Det ser kallt ut – men de trotsar vinterns kyla och stannar kvar i Sverige. Varför flyger de inte till sydliga länder och lever i värmen där? Och hur klarar de kylan och vad äter de under vintern? I filmen om vinterfåglar som övervintrar i Sverige – Stannfåglar – får vi lära oss de vanligaste arterna vid fågelbordet. Vi får reda på att talgoxen är en riktig tuffing gentemot de andra fåglarna och att skatorna gärna vill äta av småfåglarnas mat. Domherren får ofta symbolisera vintern med sin vackra röda färg. Vi får även träffa Pilfinken som gärna hänger vid stadens cafébord. Det finns runt 60 fågelarter som stannar över vintern. I filmen berättar fågelskådaren Johan Karlsson om den årliga fågelräkningen som äger rum under vintern.

Det finns en studiehandledning till filmen

Exempel på hur filmen kopplar till Lgr11

Centralt innehåll för de Naturiorienterande ämnena i åk 1-3:

Årstidsväxlingar i naturen och hur man känner igen årstider. Djurs och växters livscykler och anpassningar till olika årstider.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s