Tema: Skriv!

UR har nyss skapat en temasida – Skriv! som samlar deras bästa program och serier som hjälper dig att träna upp din skrivstyrka.
Lär dig mer om skillnaden mellan skriftspråk och talat språk, hur du skriver formella texter på bästa sätt, skrivstrategier som gör dina texter bättre och bindeorden som hjälper dig att formulera resonemang.

Så här säger UR själva:

Idag är det många ungdomar som känner sig osäkra och obekväma när de ska skriva i formella sammanhang. Vi har identifierat ett glapp mellan krav och förmåga – ett skrivglapp. Nu satsar vi på att minska skrivglappet genom att hjälpa elever att träna upp sin skrivstyrka. Vi tror att alla kan bli starkare skribenter genom rätt träning, oavsett utgångspunkt.

Läs mer om hur de tänker med sin satsning och varför de gör den här.

På temasidan hittar du till exempel länkar till nya serier som Skrivutmaningen och Skrivjouren och avsnitt från Grammatikbolaget, Med andra ord, Orka Plugga och en ny intressant dokumentär som heter Skrivglappet.

Du hittar helt enkelt allt du behöver om alla möjliga perspektiv av skrivandet. Surfa in och hitta vad du behöver:-)!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s