Runstenar

Nu finns en ny film om Runstenar, runor och vikingar som passar från åk 2-6.

Runor är texter som är huggna i sten eller klippblock av människor för lång tid sedan. I dag kan vi fortfarande läsa texterna och lära oss mer om de som levde då. Men för att läsa runstenar behöver man lära sig några runbokstäver och förstå i vilken riktning man ska läsa. Det finns cirka 3000 runstenar i världen och 2500 finns i Sverige! Och de flesta runstenarna finns i Uppland. Men några finns också vid Medelhavet efter vikingarnas långa resor.

Tyvärr har filmen ännu ingen studiehandledning, men jag hoppas kunna lägga till en snart.

Det finns även en äldre film om runor och vikingar för samma målgrupp – som heter Vikingar – runor och myter

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s