Big Bang – ny version

För ungefär 14 miljarder år sedan inträffade Big Bang. Från ingenting, eller snarare en liten, liten punkt – skedde en gigantisk utvidgning. Punkten blev större och större – och slungades i väg med en ofattbar kraft och hastighet att både tid, rum och universum bildades. Det var ingen explosion utan en utvidgning som fortfarande pågår. Ur allt detta föddes vår galax, vårt solsystem, våra stjärnor och vår jord. Hur kunde liv skapas? Hur kunde jorden bli en levande planet? I den här filmen Big Bang – hur jorden och livet skapades, får du reda på det – på ett sätt så alla förstår hur jorden bildades och liv uppstod.
Den här filmen passar från åk 1 och uppåt och främst inom ämnet Fysik.

En lektionsplanering hittar du här.

Det finns även en annan film om Big Bang som passar från år 7 och uppåt.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s