Vad är corona?

I våras tipsade vi om serien Vad är corona? – en animerad serie som ger information om covid-19 och coronaviruset. Programmen är anpassade för åk 7-9. Det finns teckenspråkstolkning, syntolkning och även på andra språk som engelska, finska, tyska, spanska, arabiska, somaliska och persiska.

Nu finns även Corona och pandemier – lätt version  Detta är en bearbetning av serien Vad är Corona? för grundsärskola åk 7-9 och gymnasiesärskola. Den här versionen är bland annat nerkortad, har ett lugnare tempo och en nyskriven speakertext. Till programmen finns arbetsmaterial med kopplingar till läroplanerna.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s