Preach

Linda Ulfhielm är rädd för döden, livet och vad folk ska tycka om henne. Hon åker till Los Angeles för att möta människor med olika trosuppfattningar, som kanske är lite mindre vilsna än vad hon är. Kan de hjälpa henne att hantera sin ångest? Preach är en programserie i radiopoddformat i 8 delar om sökande.

Till serien finns även filmer – Preach mini och fyra korta program med ordlekar – Preach study buddies.

Preach shorts är kortare varianter av Preach och är främst tänkt för elever på gymnasiet som läser Engelska 5 eller Religion 1. Därför finns en lärarhandledning kopplad till just den här serien. Här är det ett större fokus på samtalen om olika livsfrågor mellan Linda och människor med olika trosuppfattningar. Programmen är helt och hållet på engelska.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s