Hörlurar

Hörlurar är helt enkelt mindre, lättare versioner av högtalare. De definieras som små högtalare utformade för att hållas nära användarens öron, så att ljud kan lyssnas på privat. Både högtalarna och hörlurarna fungerar med samma sorts mekanism: genom att konvertera elektriska signaler till ljudvågor. Klippet om hörlurar låter oss titta närmare på hörlurarnas delar för att se hur de fungerar.

Fungerar bra i ämnet teknik för år 4-9.

Det finns även ett liknande klipp om drönare och hur de fungerar.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s