Våldsbejakande extremism

I medierna talas det om våldsbejakande extremister som bränner, spränger bomber och orsakar förödelse. Både här hemma och i avlägsna delar av världen. I många fall visar sig extremism också bortom mediernas fokus. Till exempel som hot och trakasserier på nätet.

I filmen – Våldsbejakande extremism – berättar vi om vad våldsbejakande extremism är, vilka grupper som är verksamma i Sverige, hur de utövar våld och vem det riktas mot. Vi ska bland annat träffa Jonas Trolle, Chef för CVE (Center mot våldsbejakande extremism) samt Christer Mattsson, forskare vid Segerstedtsinstitutet. Vi får även träffa en före detta våldsam extremist.

En film för elever i högstadiet och gymnasiet i ämnet samhällskunskap.

Kapitelindelning:
Inledning (00:00–01:59)
Vad är våldsbejakande extremism? (02:00–03:03)
Vilka extremistgrupper finns i Sverige? (03:04–05:04)
Hot som vapen för att sprida rädsla (05:05–06:19)
Vem riskerar att bli våldsbejakande extremist? (06:20–07:09)
Vilka är människorna bakom våldet? (07:10–07:30)
Människorna bakom våldet – Historien om en jihadistisk extremist (07:31–10:15) Människorna bakom våldet – Exempel på vänsterextremism (10:16–11:29)
Människorna bakom våldet – Peters resa i extremhögern (11:30–14:26)
Hur kan man få hjälp att hoppa av? (14:27–17:04)
Hur har samhället förberett sig för att möta hotet? (17:05–17:45)
Vad kan skolan göra för att motverka rekrytering och radikalisering? (17:46–SLUT)

Röster om filmen

”Jag tycker det var en bra och pedagogisk film.”
– Jonas Trolle, chef för Center mot våldsbejakande extremism, CVE

“Jag tyckte att det var jättespännande att se det som man alltid hör om på nyheterna. I filmen säger experterna att man kan hindra den våldsbejakande extremismen genom att sprida information om den. Och det är just vad den här filmen gör. ”
– elev, 15 år

Det finns en studiehandledning till filmen.

Exempel på hur filmen kopplar till läroplanerna

Centralt innehåll i Lgr11 för ämnet Samhällskunskap i åk 7–9:

Ungdomars identiteter, livsstilar och välbefinnande och hur detta påverkas, till exempel av socioekonomisk bakgrund, kön och sexuell läggning.
Aktuella samhällsfrågor, hotbilder och konflikter i Sverige och världen.

Syfte för ämnet Samhällskunskap i Gy11:

Undervisningen i ämnet samhällskunskap ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

1. Kunskaper om demokrati och de mänskliga rät- tigheterna såväl de individuella som de kollektiva rättigheterna, samhällsfrågor, samhällsförhållanden samt olika samhällens organisation och funktion från lokal till global nivå utifrån olika tolkningar och perspektiv.

2. Kunskaper om historiska förutsättningars be- tydelse samt om hur olika ideologiska, politiska, ekonomiska, sociala och miljömässiga förhållanden påverkar och påverkas av individer, grupper och samhällsstrukturer.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s