Familjen Knyckertz

Familjen Knyckertz och gulddiamanten är berättelsen om en helt vanlig familj som gillar rostmackor och att åka på utflykt. Men som är ovanlig också – de kan nämligen inte låta bli att ta saker som inte är deras. Och ofta håller de fingrarna i kors bakom ryggen och ljuger. Men inte storebror Ture, han kan varken ljuga eller knycka, fast hans familj försöker lära honom. Och när han säger sanningen till en granne blir det starten på en rejält knasig och underhållande historia.

Humor, värme och roliga ordlekar öppnar för lättsamma ingångar i värdegrundsfrågor som rätt och fel, stjäla och ljuga. Språket är finurligt och lockar till funderingar och övningar kring ljud och stavning. Avsnitten är uppdelade efter kapitel vilket underlättar om man vill varva lyssning med att barnen läser själva.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s