Elliot – minirenen

Det här är väl mer en film som passar runt jultid men kan så kart användas vid andra tider på året också. Den innehåller frågor som är aktuella året runt.
Filmen passar bäst för elever i förskoleplan till åk 3.

Elliot – minirenen -Den 21 december går en av jultomtens renar i pension och jultomten måste i sista minuten hitta en ersättare. När Elliot och hans kompis Hazel drar iväg mot Nordpolen för att delta i valet av den nya renen så upptäcker Hazel att julen är på väg mot katastrof. Och som om det inte räckter så hotar en elak drottning Elliots och Hazels vänner. Elliot står inför ett hopplöst dilemma, men vad ska han göra? Rädda sina vänner eller följa sina drömmar och rädda julen?

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s