Källkoll Corona

Källkoll corona – en programserie som följer de erfarna journalisterna Åsa Larsson och Jack Werner när de arbetar med att sortera i de mängder av information som väller över oss i denna historiska tid.
Programmen spelas in och publiceras samma dag. De vänder sig främst till åldern 13 år och uppåt. I varje avsnitt går Åsa och Jack på djupet i nyhetsfloden, tittar närmare på trender i sociala medier och tipsar om hur du kan bli bättre på källkritik och källtillit.
Denna programserie är en del av UR:s koncept Genomskåda – fem sätt att greppa din omvärld. Syftet är att ge unga människor redskap och medvetenhet, så att de lättare kan tolka och navigera i informationsflödet i en tid av pandemi och infodemi.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s