Giant little Ones

Giant little Ones är en av de finaste ungdomsfilmerna jag har sett på länge! Den berör många aktuella ämnen för ungdomar i tonåren, på ett öppet och ärligt sätt.

När Franky på sin 17-årsdag blir alltför närgången med sin bäste vän Ballas förändras hans liv – från populär sporthunk till potentiellt mobboffer. Ryktet om hans homosexualitet får extra näring av att hans pappa lämnat familjen för en man. När omvärlden krymper måste Franky och hans vänner bestämma sig för vilka de är och vill vara.

Tematiken har skildrats förr i highschooldramer men sällan så här nyanserat, ömt och med så rikt tecknade karaktärer. Flera underbara biroller förgyller filmen, inte minst Kyle MacLachlan och Maria Bello som Frankys föräldrar.

“Giant Little Ones är en liten pärla. Charmant highschool-film om sexualitet och identitet. Med värme och känsla skildras ungdomens frihet, längtan och – trångsynthet.”

– Andreas Degerhammar, GIFF

Filmen passar från ca åk 8 och uppåt. Det finns en filmhandledning.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s