Uppfinnar-Johanna

Uppfinnar-Johanna är åtta år och uppfinnare. Hennes stora intresse är att bygga och meka med teknik – där andra ser problem ser Johanna lösningar. Till sin hjälp har hon sina småbrorsor Sten och Stanley. De ser upp till sin uppfinningsrika och modiga storasyster och följer gärna med på alla hennes upptåg. Johannas motto funkar det inte på det ena sättet så funkar det på det andra, är till stor nytta eftersom det aldrig går riktigt som planerat. Serien om Uppfinnar-Johanna vill inspirera barn att tänka nytt och tänka fritt när det gäller tekniska ideér och lösningar. Den vill också öka teknikintresset hos flickor och visa på att det viktiga inte är att kunna – utan att försöka.

Uppfinnar-Johanna finns även teckenspråkstolkat

Programmen är anpassade för förskolan och kan även fungera bra i förskoleklass.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s