Metaller i kroppen

Metaller är grundämnen som finns naturligt i berggrund, jord och vatten. I små mängder är vissa metaller livsviktiga för växter, människor och djur. Samtidigt kan de vara giftiga i högre koncentrationer. Natrium, kalium, kalcium, magnesium och järn är de metaller som naturligt finns i störst mängd i kroppen. Brister, men även överskott, kan leda till sjukdomstillstånd. Flera av de grundämnen som endast förekommer i små mängder har centrala uppgifter i kroppen och är nödvändiga för att vi skall överleva. I filmen Metaller i människokroppen tittar vi närmare på våra 5 viktigaste metalliska grundämnen i kroppen så vi förstår vad våra kroppar faktiskt består av.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s