Vikarie

Vikarie – en kortfilm.
Alice arbetar som timvikarie på förskolor. En morgon blir hon inringd till en ny förskola där hon som vanligt sätts i arbete utan en ordentlig introduktion. Under dagen lämnas Alice ensam i en oväntad situation, med risk att ett barn hamnar i kläm.

Vikarier benämns ofta som en börda i debatten om den svenska förskolan, men får de verkligen förutsättningarna som krävs? Vikarie kan bland annat vara en bra film för att diskutera unga människors villkor på arbetsmarknaden och passar från ca åk 8 och uppåt.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s