Vår världshistoria – OS

Vår världshistoria: Olympiska spelen – historia och utveckling. Vi får lära oss om baron Pierre de Coubertins vision om att återuppliva de olympiska spelen, eftersom han ser att idrotten stärker ungas självständighetsutveckling och förenar världen. De olympiska spelen blir ett storartat äventyr för människan. Vi får lära oss om den olympiska historien och symbolerna; ringarna, elden och medaljerna. Men även hur andra händelser påverkar OS; politisk påverkan, pengar och dopning.
OS blir något mycket större än en vanlig idrottstävling, nämligen en stark symbol för mänsklig förening.

En film för elever i år 7-9, när de läser ämnen som Idrott och hälsa eller Historia.

Det finns en studiehandledning till filmen.

“Filmen var spännande och gjord på ett sådant sätt så att man ville se mer utav den. Jag tycker att man ska se filmen eftersom att många inte vet mycket om historiken om OS och hur stor del OS har varit för människor genom historien.”
– elev, 15 år

Exempel på hur filmen kopplar till Lgr11

Syfte för ämnet Historia:

Eleverna ska ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att använda en historisk referensram som innefattar olika tolkningar av tidsperioder, händelser, gestalter, kulturmöten och utvecklingslinjer.

Centralt innehåll för ämnet Historia i år 7-9:

Antiken, dess utmärkande drag som epok och dess betydelse för vår egen tid.

Syfte för ämnet Idrott och hälsa:

eleverna ska genom undervisningen också utveckla kunskaper om begrepp som beskriver fysiska aktiviteter och ges förutsättningar att ta ställning i frågor som rör idrott, hälsa och livsstil.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s