Hacker

13-åriga Benjamin får reda på att hans mamma som han sedan länge trott dog i en olycka verkar vara i liv. Han börjar undersöka saken vidare och alla spår leder till att det är den danska säkerhetspolisen som ligger bakom mysteriet. Hacker är en nervpirrande film som berör aktuella frågor om hur teknik kan användas på fel sätt av högre makter för att påverka människor.

Filmen ligger rätt i tid när teknik som A.I. utvecklas i rask takt och vi måste fråga oss på vilka sätt kan det användas fel.

Filmen tilldelades Bronshästen i kategorin bästa film 6-10 år på Stockholms filmfestival Junior 2019. Juniorgruppens motivering: ”Vinnarfilmen är en välgjord, spännande och rolig film som rör sig mellan genrer. Filmen behandlar aktuella ämnen på ett lättförståeligt och kreativt sätt. Den lämnar ingen åskådare oberörd.”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s