Renässansen

Nu finns två nya filmer att välja på när du vill undervisa om renässansens tid.

Renässansen – Uppfinningarna, en ny värld och kolonialism (från 9 år)

Renässansen var början till det moderna samhället. Det kom nya uppfinningar och handeln ökade. Nu var det upptäckternas tid som i jakten på nya handelsvägar hittade nya rutter och världsdelar. Christofer Columbus upptäckte Amerika. I Sydamerika och Nordamerika hittades rikedomar och nya varor – men det betydde lidande och död för de som var ursprungsbefolkning. Även Sverige hade några få kolonier. I Sverige regerade Vasaätten. Tryckpressen gjorde att Martin Luthers reformation kunde spridas snabbare – och reformationen passade Gustav Vasa. Han behövde kyrkans pengar. Även Vasas söner levde upp till renässansens fursteideal när de kämpade om makten. Det var en ny värld som skådades

Renässansen – Humanismen, konsten och den nya människan (från 12 år)

Det finns något magiskt med renässansen – som började i Italien på 1400-talet. Det är en period där det hände mycket i människans utveckling, tekniskt, kommersiellt, ekonomiskt och konstnärligt. Många av dagens människor tycker sig leva i förändringens tid. Men så var det också under renässansen. Den enskilda människan blev viktigare. Ordet renässans betyder pånyttfödelse. Nu dammade man av antikens gamla skrifter i vetenskap och filosofi. Gud var kanske inte navet i allt. Det föddes idéer om att människan hade en egen vilja, ett eget jag. Niccolo Machiavelli skrev boken – Fursten. Den kunde ses som en handbok för hur en furste skulle styra och behålla makten. I Sverige var det fortfarande medeltid. Gustav Vasa skulle göra Sverige självständigt och ena landet. Gustav Vasa var ingen renässansmänniska men han skulle använda sig av renässansens nya idéer för egen vinning.

 

Exempel på hur filmerna kopplar till Lgr11

Centralt innehåll i ämnet Historia för årskurs 4-6:

Reformationen och dess konsekvenser för Sverige och övriga Europa. Nordens och Östersjöområdets deltagande i ett globalt utbyte till exempel handelsvaror, språk och kultur. Några av de europeiska upptäcktsresorna och dess betydelse

Centralt innehåll i ämnet Historia för årskurs 7-9:

Den ökade världshandeln mellan Europa, Asien, Afrika och Amerika

 

Andra filmer om samma tid:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s