Arkeologi

Arkeologi – myntskatter och skelett berättar om forntiden. Ibland hittas skatter och gravar i närheten där vi bor. Det är mynt, svärd, smycken, lerskärvor, benrester som legat gömda i jorden sedan länge. Vi får möta tioåriga Saga som hittade ett nästan tusen år gammalt svärd när hon badade. Varför hamnade svärdet i sjön en dag för tusen år sedan? Alla dessa skatter har en historia? De berättar hur människor reste och vilka de handlade med. Vilka de krigade mot. Hur de offrade till gudar och hur de bodde. Programledaren Axel möter arkeologer och osteologer (benforskare) som berättar hur de arbetar. Gamla skelettdelar kan berätta var personen levde i Sverige – om de flyttat och hur de mådde. Men också vad de ätit för slags mat. Vi får se guldskatter som visar att mynt från Asien letat sig till Sverige och att människor reste och handlade med varandra.

Det finns en studiehandledning till filmen.

Exempel på hur filmen kopplar till Lgr11

Centralt innehåll för ämnet Historia i åk 1-3:

Tidsbegreppen stenålder, bronsålder och järnålder.
Hur forntiden kan iakttas i vår tid genom spår i naturen och i språkliga uttryck.
Metoder för att söka information från olika källor: intervjuer, observationer och mätningar.

Centralt innehåll för ämnet Historia i åk 4-6

Vad arkeologiska fynd, till exempel myntskatter och fynd av föremål från andra kulturer kan berätta om kulturmöten och om likheter och skillnader i levnadsvillkor för barn, kvinnor och män.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s