Fler upptäckare

Nu finns ytterligare två upptäckare att upptäcka i klippen om Upptäcktsresornas tid. Det finns för närvarande 7 olika klipp att välja på.

De senaste upptäckare som lagts till klipp om är:

James Cook –  I början av renässansen förändrades människans syn på världen. Tekniska uppfinningar, bättre fartyg och nya sätt att navigera gjorde det möjligt att korsa oceanerna. Det här animerade utbildningsklippet berättar historien om James Cook, som i sitt sökande efter det mytomspunna Terra Australis Incognita kartlagde bland annat Nya Zeeland, östra Australien och Nordamerikas västkust. Han blev dessutom den som upptäckte ett botemedel mot sjukdomen skörbjugg…

Vasco da Gama – Det här animerade utbildningsklippet berättar om Vasco da Gama, som blivit känd som den person som upptäckte sjövägen från Europa till Indien. Men hans metoder för att lägga beslag på handeln var inte så fredliga!

Det finns en klippkoll för varje film och en generell handledning. Se exempel här:

Klippkoll för James Cook

Studiehandledning med pedagogiska tips

Exempel på hur filmen kopplar till Lgr11:

Centralt innehåll i ämnet Geografi för årskurs 4-6:

Kartan och dess uppbyggnad.
Ojämlika levnadsvillkor i världen… samt några bakomliggande orsaker till detta.

Centralt innehåll i ämnet historia för årskurs 4-6:

Några av de europeiska upptäcktsresorna, deras betydelse och konsekvenser.

Villl du läs mer om serien Upptäcktsresornas tid?
Om du har elever i förskoleklass och uppåt kan jag även rekommendera serien Kul fakta – Resor jorden runt och om du har elever i årskurs 3 och uppåt kan jag även rekommendera filmen Upptäcktsresande i sammanhanget.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s