Glädjebetyg

Har du upptäckt Skolministeriet? En intressant radioserie för dig som pedagog. Skolministeriet granskar och belyser aktuella och viktiga skolfrågor genom levande reportage, egna undersökningar och fördjupande samtal.
Senaste avsnittet tar upp frågan om glädjebetyg.

”Rektorn Linnéa Lindquist på Hammarkullsskolan i Göteborg har tröttnat på att se hur friskolor sätter högre betyg på sina elever än vad de kommunala skolorna gör. När skolorna har ungefär samma elevunderlag så är skillnaderna orimliga menar hon och kallar de höga betygen för glädjebetyg. Hur utbrett är problemet med glädjebetyg och betygsinflation? Och vad kan man göra för att uppnå en likvärdighet i betygssättningen mellan skolor?”

Exempel på andra intressanta ämnen som lyfts under denna säsong är:

  • Vad vill utbildningsminister Anna Ekström med skolan?
  • Gretas skolstrejk som blev en världsrörelse
  • Matteångest
  • Ovisst om modersmålsundervisning i Hörby
  • Skolan och slöjan
  • Hur går det med programmeringen?

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s