Goodbye Berlin

Goodbye Berlin är en film om 14-årige Maik, som är uppvuxen i en rik och dysfunktionell familj. Hans mamma är alkoholist och pappan är enligt sonen en frånvarande idiot. Maik är kär i en tjej som inte ens verkar veta om att han existerar. Precis före sommarlovet börjar en ny kille, Tschick, i klassen. Något som liknar vänskap uppstår och plötsligt befinner de sig i en bil tillsammans på väg mot ett okänt mål.

Goodbye Berlin är en varm, fartfylld och humoristisk film baserad på den hyllade ungdomsromanen ”Tschick” av Wolfgang Herrndorf, som vann pris för bästa ungdomsroman i Tyskland 2011. Boken finns idag översatt till svenska.
Filmen har valbar svensk eller tysk text och passar därför även i ämnet tyska.

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s