Sagoland

Sagoland är tre fantasifulla och filosofiska filmer för de minsta.
De tre filmerna Månulvarna, Roboten och Valen och Sigrid och Natten avhandlar stora känslor och etiska dilemman – sorg och försoning, att osjälviskt rädda djur och natur, utsätta sig för vatten fast man är en robot och att längta bort och kanske hitta hem på kuppen.

Filmerna är fristående från varandra, men har infogats i en sagobok, och en berättarröst lotsar oss mellan filmerna. De har också beröringspunkter: Nattens magi och skräck, empati, sorg och längtan är teman som återkommer.

Filmerna är som gjorda för samtal om det som är magiskt och om det som är svårt, och om hur vi kan lösa de problem som livet bär med sig, tillsammans. De tre animationerna är formmässigt olika varandra; det finns många detaljer att upptäcka, och filmerna är värda att se om och om igen.

  1. Månulvarna 01.00 – 12.57
  2. Sigrid och Natten 13.05 – 22.24
  3. Roboten och Valen 22.27 – 29.59

Det finns en fin filmhandledning till filmerna.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s