Escape

Berättelsen i kortfilmen Escape är ett verklighetstroget exempel på två unga människor som tycker om varandra men tappar kontrollen.

Anton och Madde går i samma klass och är tillsammans. När de blir osams går det allt för snabbt att lägga ut bilder och kommentarer i sociala medier som sårar alla inblandade. Gränsen mellan att retas och nätmobbing är lätt att passera, nätmobbing är ett stort problem som kryper längre ner i åldrarna.

Filmen är framtagen av stiftelsen Aktiv Skola och är tänkt för högstadiet. Under dokument och länkar finns handledning och länk till Aktiv Skolas webbplats. Handledningen tar vid där filmen slutar. Den är gjord som ett inspirationsmaterial för att fortsatta arbeta kring Internet och värdegrundsfrågor.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s